STACJA DEMONTAŻU POJAZDÓW
Recykling telefonów komórkowych.
Rynek polski pod względem recyklingu sprzętu elektronicznego jest dość specyficzny. Polacy niechętnie pozbywają się starej elektroniki, nawet tej od lat nieużywanej i przestarzałej. Istnieje wśród nas głębokie przekonanie, że urządzenie to, może się jeszcze przydać. Dotyczy to również telefonów komórkowych. Mimo, że posiadamy nowy telefon, rzadko pozbywamy się dotychczasowego, który zwykle ląduje w przysłowiowej "szufladzie".
Z badań wynika, że tylko około 3% użytkowników przekazuje stary telefon do recyklingu. Pozostałe 40% użytkowników przechowuje je w domu, kolejne 10% oddaje telefon dzieciom, krewnym lub przyjaciołom, natomiast pozostała część sprzedaje. Raport Komisji Ochrony Środowiska UNEP przy ONZ określa, że w 2020 roku liczba zużytych telefonów może wynieść prawie 3 miliardy.
Natomiast najnowszy raport opublikowany przez MobileMuster (australijski program zajmujący się zbiórką telefonów komórkowych), określa, że tylko w samej Australii blisko 23 mln starych telefonów można by przekazać do recyklingu natychmiast. MobileMuster przekonuje społeczeństwo do oddawania telefonów do recyklingu, argumentując, że 90% materiałów odzyskanych ze starych telefonów komórkowych, może być ponownie wykorzystane w nowych produktach, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na surowce naturalne.
Najcenniejsze z nich to złoto, srebro, miedź oraz stopy aluminium, możliwe jest również odzyskanie stali, ceramiki czy tworzyw sztucznych. Większość surowców może być ponownie użyta do produkcji elektroniki i sprzętu AGD. Program MobileMuster jest finansowany i wspierany przez m.in. firmy: Motorola, Samsung, HTC, Huawei.
W naszym kraju wiele firm zajmuje się zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przybywa również punktów selektywnej zbiórki odpadów, do których można przynieść stare urządzenia, akcesoria i telefony komórkowe. Pamiętać należy, że telefony komórkowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska, znajduje się w nich ołów, rtęć, kadm i inne substancje trujące. Wyrzucone bezpośrednio do ziemi, mogłyby poważnie zanieczyścić wody gruntowe. Stopień zanieczyszczeń spowodowanych przez telefon komórkowy może być nawet 100-krotnie wyższy niż przy wyrzuceniu zwykłej baterii. Jeden telefon może zatruć 60 tys. litrów wody, natomiast spalanie starego telefonu komórkowego, powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, takich jak chlor czy rakotwórcze dioksyny. Na naszym rynku, pojawiło się także wiele serwisów internetowych i firm oferujących chęć zakupu starego telefonu komórkowego. W większości jednak firmy te, nie zajmują się recyklingiem telefonów komórkowych, a jedynie pośrednictwem w sprzedaży części i aparatów do krajów rozwijających się. Jak mają się do tego przepisy o recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz przepisy dotyczące transgranicznego transportu odpadów, odpowiedzcie sobie sami...
Zbigniew Wilk