dziś jest:


przeglądaj

nielegalny demontaż - sposób na biznes

nielegalny demontaż pojazdów - sposób na biznes

"Będziemy rozbierać samochody, a na częściach z ich demontażu zarobimy krocie - wynajmiemy garaż, parę kluczy kupi się w markecie, a co się wykręci to opchniemy na giełdzie albo w necie ..." Stwierdzenie takie usłyszałem nie tak dawno podczas targów motoryzacyjnych. Tak mniej więcej wyobraża sobie recykling pojazdów większość osób luźno związanych z branżą motoryzacyjną w naszym kraju. Obserwując od kilku lat rozwój działu motoryzacyjnego jednego z wiodących portali aukcyjnych można pokusić się o stwierdzenie że nie jest to tylko pusty slogan, ale poparty rzeczywistymi przykładami wzorzec prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

 

Sprzedaż części używanych za pośrednictwem internetu rozwija się od kilku lat lawinowo bez jakiejkolwiek kontroli. W dodatku przyglądając się większości ogłoszeń jest to raj podatkowy, z uwagi na to że tylko nieliczni (ok 5%) wystawia faktury, a na pytanie skąd pochodzą oferowane części większość sprzedawców o ile nie rozłącza się to ewentualnie udziela informacji o garażowym sprzątaniu. Może dziwić fakt braku jakichkolwiek działań zmierzających do eliminowania tego typu patologicznych zjawisk, no ale żyjemy przecież w Polsce - kraju gdzie wolność jest wartością największą, a poszanowanie prawa stawia się na miejscach dalszych.

 

 

Nie ma znacznia również dla większości stosujących ten typ rozumowania że  działania w tzw "szarej strefie" którą wzmacniają dokonując zakupów bez weryfikowania sprzedających. Wiadomym jest że podstawowym wyznacznikiem decydującym o jakimkolwiek zakupie dla większości jest cena produktu. Legalnie działająca firma prowadząca stację demontażu musi ponosić oprócz normalnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej również szereg dodatkowych zwiazanych bezpośrednio z zabezpieczeniem środowiska naturalnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demontaż pojazdów nie jest prostym zajęciem, jak bardzo wielu sobie wyobraża. Przede wszystkim należy spełnić wszystkie określone ustawą  z dn. 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji  wymagania dotyczące stacji demontażu pojazdów. Koszty ponoszone w związku z rozpoczęciem tego typu działalności są duże i powinny być odpowiednio wcześniej zaplanowane.

 

 

 

 

Oczywiście pod warunkiem że chce się postępować zgodnie z ustawą o recyklingu i dbać o bezpieczeństwo otaczającego nas środowiska. Ne zapominajmy że to przecież chodzi również o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich.

 

wildern 2012

Polub demot.pl na Facebooku