dziś jest:


przeglądaj

katalizatory samochodowe i recykling

Katalizatory samochodowe i recykling.
 

 

 

 

 

 

 

Od 1999 roku obowiązkowo zaczęto w samochodach osobowych montować reaktory katalityczne zwane popularnie katalizatorami których zadaniem jest ograniczyć emisję substancji niebezpiecznych dla środowiska.Katalizator zbudowany jest z nośnika metalowego lub ceramicznego przypominającego budową plaster miodu, mającego porowatą powierzchnię która pokrywana jest pierwiastkami takimi jak platyna, rod, pallad. Nośnik taki otulony jest najczęściej włokniną i zamknięty w obudowie wykonanej z blachy.

 

 

 

 

 

Katalizatory  montowane są jako jeden z elementów układu wydechowego w każdym pojeździe i podczas okresowego badania stanu technicznego każdorazowo sprawdzany jest stopień ich zużycia. Przez katalizator przepływają spaliny które ulegają reakcji utleniania oraz redukcji co powoduje iż na wylocie z katalizatora znajdują sie substancje obojętne dla środowiska naturalnego. Katalizatory są okresowo wymienialne. Wysokie ceny metali szlachetnych z których zbudowany jest nośnik katalityczny powodują iż odzysk ich jest bardzo opłacalny. W odróżnieniu od wielu europejskich krajów w  Polsce nie istnieją firmy których zadaniem jest recykling katalizatorów, istnieje natomiast wielu przedsiębiorców organizujących skup oraz eksport zużytych katalizatorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Niestety oprócz legalnie działających przedsiębiorców spotkać można wielu prowadzących taki skup całkowicie bezprawnie. Wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy że działają nielegalnie narażając się przy tym na bardzo dotkliwe konsekwencje zarowno finansowe jak i prawne.

Polub demot.pl na Facebooku