dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
Holowanie

Wypadek drogowy lub kolizja nie są zdarzeniami, które można przewidzieć, ale można się na nie wcześniej w pewien sposób przygotować, ważne jest, aby nie tracić głowy na miejscu zdarzenia i nie popełnić przy tym masy błędów, które mogą nas kosztować sporo nerwów i pieniędzy. Dobrze mieć zawsze w dokumentach swego samochodu formularz "WSPÓLNE OŚWIADCZENIE O ZDARZENIU DROGOWYM" - w razie kolizji pojazdów pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa, a także warunkami ubezpieczenia, zobowiązani jesteśmy do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia drogowego oraz do zapobiegania - w miarę możliwości - zwiększaniu się szkody. Jeśli więc nie ma ofiar w ludziach, powinniśmy jak najszybciej odblokować drogę, by nie stwarzać zagrożenia dla innych jej użytkowników oraz dla własnego pojazdu. Następnie musimy ustalić z drugim uczestnikiem kolizji okoliczności, oraz po czyjej stronie stoi wina za jej powstanie. Jeżeli co do tego nie ma sporu, to obowiązku wzywania policji w razie kolizji nie ma, co więcej - policjanci są generalnie raczej niechętni przyjeżdżaniu na miejsce takich zdarzeń. Możemy więc wypełnić 2 egzemplarze dokumentu: "WSPÓLNE OŚWIADCZENIE O ZDARZENIU DROGOWYM", jeden dla poszkodowanego, drugi dla sprawcy. Dokument zawiera wszystkie dane potrzebne do zgłoszenia szkody. W większości wypadków wypełnienie tego formularza zwalnia nas z obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia dlatego warto go stale wozić ze sobą ponadto prawidłowo wypełniony zawiera wszystkie niezbędne informacje dla firmy ubezpieczeniowej. Formularz taki znajdziesz w dziale formularze do pobrania. Jeżeli istnieje taka możliwość warto sporządzić zdjęcia z miejsca kolizji oraz spisać dane świadków (pomoże to w ewentualnym sporze z firmą ubezpieczeniową)


Jednak jeżeli w wyniku wypadku są ranni lub ofiary śmiertelne, musimy pamiętać, że nie wolno nam ruszać pojazdów, należy zabezpieczyć miejsce wypadku, poprzez rozłożenie trójkąta ostrzegawczego oraz uruchomienie świateł awaryjnych ponadto mamy obowiązek zadbać o to, by poszkodowanym udzielono pomocy lekarskiej. Należy wezwać Pogotowie Ratunkowe oraz Policję dzwoniąc pod numery telefonów:
-        112 Centrum Ratunkowe dzwoniąc z telefonu komórkowego,
-        999 Pogotowie Ratunkowe dzwoniąc z telefonu komórkowego lub stacjonarnego,
-        998 Straż Pożarna dzwoniąc z telefonu komórkowego lub stacjonarnego,
-        997 Policja dzwoniąc z telefonu komórkowego lub stacjonarnego.
Jeśli zachodzi podejrzenie że uczestnik kolizji jest nietrzeźwy, a także w razie trudności z ustaleniem winnego oraz w przypadku gdy w wyniku wypadku uszkodzeniu uległa infrastruktura drogowa wezwanie policji jest konieczne.
Policję należy wezwać także gdy:
-uczestnik /sprawca nie ma ubezpieczenia OC
-uczestnik/sprawca zdarzenia jest pijany lub pod wpływem innych środków odurzających
-nikt nie poczuwa się do winy lub sprawca nie chce wypełnić oświadczenia o winie
Zachowaj spokój, zabezpiecz miejsce kolizji, by nie stwarzać zagrożeń dla innych użytkowników drogi, ustaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne w swoim pojeździe. Możesz także skontaktować się z nami pomożemy Ci w tej przykrej sytuacji.
Poniżej podajemy nasz numer telefonu kontaktowego z działem likwidacji szkód, na który możecie Państwo dzwonić w przypadku kiedy potrzebujecie Państwo pomocy, lub uczestniczyliście w kolizji drogowej. Warto zapisać ten numer w swoim telefonie. Możemy pomóc Państwu w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.
Jest to również numer pomocy drogowej, jeżeli potrzebujecie Państwo przewieźć swój uszkodzony lub zepsuty samochód możecie Państwo dzwonić
:


                                   513 - 10- 10 - 13

- Pomożemy Ci w najprostszy sposób załatwić wymagane formalności
- Wyślemy  Pomoc Drogową
- Dostarczymy pojazd zastępczy na miejsce kolizji
- Bezgotówkowo naprawimy uszkodzony samochód dowolnej marki

                                                                          Pamiętaj!

           Gdy podczas podróży przydarzy się coś nieprzewidzianego, możesz na nas liczyć!