dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
spotkanie z historią

Spotkanie z historią 2015

Rynek w Kazimierzu Dolnym w dniach 1-2 maja 2015 r stał się miejscem gdzie zjechali się z całego kraju miłośnicy wojskowych pojazdów historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych w ramach kolejnego zlotu pod hasłem "Spotkanie z Historią". W malowniczej scenerii tego starego miasteczka pojawiło się kilkanaście samochodów terenowych marki JEEP WILLYS z różnych serii produkcyjnych i użytkowanych przez różne wojskowe formacje i to zarówno na zachodzie Europy jaki te wysłane w ramach pomocy Stanów Zjednoczonych Związkowi Radzieckiemu na początku lat 40-tych ubiegłego wieku.

 

 

Dla równowagi pojawiły się też produkowane przez ZSRR samochody terenowe GAZ 67 i GAZ 69, a wykorzystywane do lat  siedemdziesiątych przez Ludowe Wojsko Polskie. Członkowie grup rekonstrukcyjnych prezentowali wyposażenie oraz broń używana przez poszczególne formacje, a wierność strojów w których można ich było zobaczyć z całą pewnościa wzbudzała ogólny aplauz i gromkie brawa wśród bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

 

 

 

Ozdobą zlotu było kilka oryginalnych pojazdów wykorzystywane przez oddziały polskie na zachodzie  a wyjątkowo prezentowły się : opancerzony samochód rozpoznawczy "DINGO" Daimler w barwach polskiej 2 Brygady Pancernej oraz uzbrojony w sprzężone przeciwlotnicze karabiny maszynowe transporter gąsienicowy M3 w malowaniu 1 Dywizji Pancernej którą dowodził generał Stanisław Maczek. Wszystkie pojazdy uformowały kolumnę i ruszyły przez miasto próbując przecisnąć się przez wyjątkowo wąskie uliczki a przy tej okazji wszyscy mogli zobaczyć jakim wyczynem może być kierownie takim pozbawionym wspomagania wielotonowym mastodontem. Amatorzy pojazdów wojskowych mieli również okazję zobaczyć współczesne samochody terenowe Marki Land Rover lub Mercedes.

 

Organizatorem tej świetnej imprezy była Fundacja Niepodległosci oraz Willys Club Polska, a pomoc okazał Burmistrz oraz Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, a także Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, zapowiadając kolejną edycję w przyszłym roku.
 


wildern 2015


foto: autor

 

 

 

Polub demot.pl na Facebooku