dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
opony - abc eksploatacji

Opony - abc właściwej eksploatacji
 

 

Opony nie są niezniszczalne i jak wszystkie elementy samochodu stopniowo się zużywają. Są jednak sposoby aby przedłużyć ich żywotność i zadbać o to aby możliwie jak najdłużej zachowały swoje właściwości i parametry. W przypadku opon znaczenie ma nie tylko w jakich warunkach jest użytkowana, ale również w jaki sposób jest magazynowana. Znaczenie ma zarówno właściwe magazynowanie w hurtowni czy sklepie jak również przechowywanie opon przez właściciela np. po zmianie sezonu zimowego na letni.

 

 

 

 

 

Zmiany zachodzące podczas eksploatacji postępują znacznie szybciej niż w czasie składowania we właściwych warunkach, jednak w przypadku niewłaściwego magazynowania ten proces znacznie przyspiesza. Na tempo i sposób zużycia wpływ mają różne czynniki, tutaj możemy wymienić: sposób użytkowania, temperaturę, stosowane ciśnienie, wilgotność, obciążenie, naprężenia, prędkość, klimat w jakim jest użytkowana oraz działanie substancji i czynników szkodliwych.
Obserwując oponę trudno stwierdzić jednoznacznie, które zjawisko spowodowało zużycie, gdyż zwykle występują one jednocześnie, ponadto efekty tych procesów są podobne do siebie. Aby w jak najlepszy sposób zadbać o opony warto skorzystać z kilku poniższych wskazówek:

 


1. W okresie użytkowania:
- sprawdzaj regularnie ciśnienie powietrza w oponach, gdyż jazda na obniżonym ciśnieniu powoduje przegrzewanie opony a na zbyt wysokim wklęsłe zużycie bieżnika,
- pamiętaj o sprawdzeniu ciśnienia w oponach w przypadku dużego obciążenia pojazdu,
- zadbaj o stan układu zawieszania i ustawienie prawidłowej zbieżności,
- stosuj środki ochronne i konserwujące opony
- korzystaj z oceny stanu opon oferowanego przez profesjonalne serwisy ogumienia.

2. W okresie przechowywania:
- zadbaj o umycie opon po sezonie,
- zastosuj środki konserwujące ogumienie,
- chroń opony przed działaniem promieni UV i wilgocią,
- zwróć uwagę, aby w trakcie przechowywania uniknąć deformowania opony,
- unikaj składowania w temperaturach wyższych niż 30 stopni i niższych niż 10 stopni Celsjusza,