dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
Red Bull Air Race Gdynia 2014

Formuła 1 w przestworzach - czyli Red Bull Air Race Gdynia 2014

 


Wyścigi samolotów połaczone z akrobatyką lotniczą sygnowane marką Red Bull są traktowane przez wszystkich  fanów jako najważniejsze zawody lotnicze i porównywane z wyścigami bolidów formuły 1 w świecie motoryzacji. Po raz pierwszy w naszym kraju w dniach 26 i 27 lipca będziemy mieli okazję obserwować zmagania doskonałych pilotów walczących o tytuł mistrzowski w tegorocznej edycji.

 

 


Ranga imprezy jest bardzo wyskoka - w końcu o możliwość organizacji ubiegała sie oprócz Gdyni jeszcze ponad setka miast z całego świata. Wcześniej gospodarzami impezy były Nowy Jork, Rio de Janeiro, Londyn a więc nobilitacja dla polskiego miasta spora. Poprzednią edycję światowe media transmitowały do ponad 180 krajów a ogladały ją 278 milionów widzów.

 


 W tegorocznej edycji zawodów gospodarzami oprócz Gdyni będą jeszcze Dallas i Las Vegas w Stanach
Zjednoczonych oraz Ascot w Wielkiej Brytanii. Oficjalne otwarcie imrezy zaplanowano na 26 lipca na godzinę trzynastą natomiast kwalifikacje do wyścigu na godzinę 17.00 właściwe zawody rozpoczną się 27 lipca od godziny trzynastej natomiast zakończenie i ceremonię wręczenia nagród zwycięzcom zaplanowano na godzinę osiemnastą.
Samoloty będą startowały do poszczególnych konkurencji z lotniska  Gdynia - Kosakowo aby następnie

 wykonywać akrobacje pomiędzy ustawionymi na wodzie dwudziesto-pięcio metrowymi napełnionymi powietrzem pylonami. W trakcie przelotu zawodnicy mają do wykonania kilka ewolucji powietrznych a następnie muszą trafić w światło utworzonych z pylonów bramek, co nie jest wcale łatwe  gdyż ich wielkość przekracza  rozpiętość skrzydeł tylko o dwa metry.Liczy się dokładność i precyzja o którą niełatwo  przy prędkośći ponad 370 km/h !!! Samoloty których używają zawodnicy biorący udział w wyścigach mają stosunkowo niewielką masę ok 500 kilogramów dysponując jednocześnie mocą ponad 300 KM.

 

 

 

 

Podobnie jak w wyścigach formuły 1 prowadzący maszyny biorące udział w wyścigach poddawani są ekstremalnym przeciążeniom oraz narażeni na stosunkowo wysokie temperatury panujące we wnętrzu maszyny. Siedemdziesiąt stopni celcjusza wewnątrz kombinezonu sprawia że z nadawagą żaden z nich problemów raczej mieć nie będzie.

Plaża miejska, promenada oraz Skwer Kościuszki to miejsca wskazane przez organizatorów jako te  z których oglądanie lotniczych akrobacji dawało najwięcej możliwości zaobserwowania podniebnych ewolucji.  Co ważne wejście dla wszystkich chętnych jest bezpłatne. Dla tych którzy chieli by skorzystać z bardziej  wyrafinowanej obsługi oraz oglądać pokazy w miejscach najbardziej widokowych organizatorzy przygotowali dwie strefy gościnności Red Bull Air Race dla klientów klasy VIP. Na krańcu skweru Kościuszki tuż obok budynku Akademii Marynarki Wojennej ulokowano SKY LOUNGE  a nieco dalej RACE CLUB będące propozycją dla miłośników lotniczych pokazów którzy dla swojej pasji są zdecydowani wydać na bilety kilkaset euro.

 

 

 

 

W tych okolicach znalazły się też stoiska komercyjne na ktorych fani lotnictwa mogli zakupić pamiątki  związane z AIR RACE 2014 oraz po prostu zaopatrzyć się w przekazywane przez sponsorów gadżety.  Nie zabrakło tu też okazjonalnych bufetów  gdzie wszyscy chętni mogli po prostu posilić się i odzyskać energię dzięki grillowanym specjałom i napojom głównego sponsora imprezy.
Na każdy z wieczorów w celu  uatrakcyjnienia organizatorzy zorganizowali koncerty artystów z różnych stylów muzycznych / Brodka, Ifi Ude, Kamp!, Krzysztof Zalewski / dzięki czemu każdy z widzów może znaleźć coś dla siebie.  


Poniżej  kilka fotek z lotów treningowych odbywających się 25 lipca.

 

 

 

 

Polub demot.pl na Facebooku

 

Polub demot.pl na Facebooku