Noga z gazu czyli planowanie trasy
Prawdą jest że do kierowania pojazdem tak jak i do innych czynności wykonywanych zawodowo z większą lub mniejszą przyjemnością należy mieć odpowiednie predyspozycje a nie tylko "papier" pozwalający wsiąść za kierownicę.
Należy zdawać sobie sprawę z tego że od nas kierowców zależy nie tylko życie nasze ale także i innych uczestników ruchu. Bardzo mylne jest twierdzenie wielu "świeżo upieczonych" kierujących że przecież jeśli ja jadę bezpiecznie to już nic nie może się wydażyć. Nie jesteśmy sami na drodze - a otaczający nas świat naprawdę może w różny sposób nas zaskoczyć. Jest wiele przyczyn które sprawiają że planowany przez nas czas podróży ulega znacznemu wydłużeniu.
Najczęstszą przyczyną którą zawsze powinniśmy brać pod uwagę są remonty i naprawy nawierzchni dróg. Nie ulega żadnym wątpliwościom że są one niezbędne bo tylko odpowiedni stan jezdni pozwala w sposób bezpieczny i komfortowy na dotarcie przez wszystkich kierowców do określonego celu. Od niedawna na stronach informacyjnych Generalnej Dyrekcji Okręgowej można znaleźć zestawienia planowanych napraw i remontów na głównych szlakach komunikacyjnych. Gorzej jest jeśli chodzi o drogi lokalne, ale i o tamtejszych inwestycjach można czasem dowiedzieć się przeglądając lokalne wiadomości.
Można jednak zawsze spotkać niepodziewane ekipy porządkujące pas drogowy na przykład wichurze która pojawiła się niedawno na tym właśnie odcinku drogi. Pewnym jest jednak to że każdą dłuższą (i nie tylko) podróż powinniśmy planować w taki sposób aby dojechać do celu terminowo i przede wszystkim bezpiecznie. Musimy liczyć się z różnymi utrudnieniami powodującymi wydłużenie czasu przejazdu a co za tym idzie po prostu wcześniej rozpocząć naszą podróż.
Dobrze jest też przy trasie przekraczającej trzysta – czterysta kilometrów zaplanować przynajmniej jeden postój aby przez te piętnaście dwadzieścia minut pozwolić naszym zmysłom nieco odpocząć. Nawet jeśli podróżujemy wyjątkowo dużym i bezpiecznym rodzinnym samochodem. Prowadzenie pojazdu to wbrew opiniom niektórych „znawców” nie tylko czysta przyjemność ale także odpowiedzialna i trudna praca. Wymaga ona od siedzącego / lub siedzącej – bo przecież praktycznie w co drugim samochodzie widzimy kobietę/ za kierownicą całkowitej koncentracji i uwagi na szereg czynników wpływających na uczestników ruchu a pojawiających się na drodze.
Bądźmy na nie przygotowani i miejmy odrobinę czasu w zapasie co pozwoli na bezpieczne zakończenie zaplanowanej przez nas podróży.
wildern 2014