dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
viaTOLL - system poboru opłat

viaTOLL - nowy system poboru opłat

Od 1 lipca 2011 na terenie naszego kraju, zaczyna obowiązywać system viaTOLL, pozwalający kierowcom dokonywać opłat za korzystanie z dróg płatnych. W systemie tym opłata obliczana jest automatycznie na podstawie liczby przejechanych kilometrów oraz stawki opłaty. System viaTOLL oparty jest na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Jest to system składający się z szeregu przekaźników, które za pomocą anten komunikują się z urządzeniem viaBOX zainstalowanym w  pojeździe. viaBOX to małe, elektroniczne urządzenie – jednostka pokładową, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników.

Użytkownik drogi, którego pojazd wyposażony jest w urządzenie viaBOX i korzystający z systemu via TOLL, zbliżając się do punktu poboru opłat, płatnej autostrady zarządzanej przez GDDKiA nie będzie zmuszony do uregulowania płatności za przejazd w okienku, bramka otworzy się automatycznie dzięki komunikacji między urządzeniami. Nad częścią odcinków płatnych autostrad zamontowane zostaną bramownice, za każdym razem, gdy pojazd wyposażony w viaBOX znajdzie się pod bramownicą zostanie naliczona opłata za korzystanie z konkretnego odcinka płatnej drogi. Nowy system jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Są to więc m.in. samochody ciężarowe i autobusy, ale także samochody osobowe z przyczepami jeżeli łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 3,5 tony.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje, że najpóźniej od 1 stycznia 2012 roku z systemu viaTOLL będą mogli dobrowolnie korzystać także kierowcy pozostałych pojazdów. System obowiązywał będzie na wybranych odcinkach dróg ekspresowych, krajowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Wysokość opłaty elektronicznej będzie zależna od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub łącznej dopuszczalnej masy całkowitej zestawu pojazdów, od klasy emisji spalin EURO oraz od klasy drogi. Na wysokość opłaty nie będzie miała liczba osi pojazdu. W systemie viaTOLL można zarejestrować się już od 2 maja 2011 roku. Aby uzyskać urządzenie viaBOX, konieczna jest rejestracja w systemie viaTOLL, podpisanie umowy i wpłacenie kaucji. Rejestracji dokonują Punkty Obsługi Klienta oraz Punkty Dystrybucji. Możliwa jest również wstępna rejestracja na stronie internetowej www.viatoll.pl lub telefonicznie dzwoniąc na numer Centrum Obsługi Klienta.

Polub demot.pl na Facebooku

 

Polub demot.pl na Facebooku