dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
manewry HOPR 2013

Ogólnopolskie Manewry HOPR 2013

 

                                             

 

 

Dnia 6 kwietnia 2013, na myślenickim Rynku odbyła impreza, w trakcie której była okazja zobaczyć w akcji Straż Pożarną i Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w trakcie imprezy o nazwie „Ogólnopolskie Manewry HOPR 2013!”.

 

                                                                         

Manewry są niczym innym jak wspólnymi ćwiczeniami ratowników HOPR-u zrzeszonych w całej Polsce, z profesjonalnymi służbami ratowniczymi. Ćwiczenia te mają na celu udoskonalenie umiejętności wyniesionych z kursów oraz praktyczne nabycie doświadczenia w dziedzinie ratownictwa przedmedycznego. HOPR jest organizacją non-profit, działającą z ramienia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, jej główną misją jest szkolenie młodych harcerzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowywanie kandydatów do pełnienia służby patrolowej w czynnym zabezpieczeniu medycznym w czasie imprez masowych.

 

                              

W tym roku manewry odbyły się w dniach od 5 - 7 kwietnia w Myślenicach. Dla publiczności przygotowano specjalny pokaz, który rozpocznie się 6 kwietnia o godzinie 13.30. W trakcie tego pokazu, odbędzie się pozorowana akcja ratunkowa, w trakcie wypadku drogowego, w którym uczestniczył samochód osobowy oraz bus przewożący dzieci. Dla celów tej akcji przekazany został przez firmę DEMOT samochód  służący jako rekwizyt w trakcie ćwiczeń i przeznaczony w całości do zniszczenia. W trakcie części przygotowanej dla publiczności, była również możliwość bezpłatnego nabycia, bądź przypomnienia sobie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem wyszkolonych instruktorów.

 

                                                                      

 

Akcję wsparło także wielu przedsiębiorców i instytucji z regionu takich jak Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej, która zaoferowała pomoc w organizacji i promocji oraz Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, czy Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach. Patronat medialny nad imprezą objęły m.in. Radio Plus, Gazeta Myślenicka, portal medyczny Ratmed i Myślenice iTV.