dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny





przeglądaj
muzeum ratownictwa

Muzeum Ratownictwa w Krakowie

 

 

Niezmiernie miło nam poinformować, iż mieliśmy zaszczyt i przyjemność wesprzeć działania Muzeum Ratownictwa w Krakowie, poprzez przekazanie podzespołów do restaurowanych pojazdów Żuk, Nysa oraz Polonez. Wszystkie te samochody są częścią o wiele większej kolekcji pojazdów ratownictwa, użytkowanych przez Polskie służby ratunkowe, między innymi Policję, Straż Pożarną i Pogotowie Ratunkowe. Muzeum gromadzi także inne eksponaty takie jak, mundury, stare mapy i dokumenty, wyposażenie i sprzęt ratowniczy oraz wiele innych przedmiotów związanych z szeroko rozumianym ratownictwem.

 

 

 

 

 

Ze względu na profil prowadzonej działalności gospodarczej, rozumiemy potrzebę i konieczność zachowania i utrzymania pojazdów jakimi dysponuje muzeum w jak najlepszej kondycji. Samochody te są przecież fragmentem historii Polskiej motoryzacji. Mamy świadomość, że auta te, zostały wycofane już ze służby, a ich cywilne odpowiedniki za kilka najbliższych lat  zupełnie znikną z naszych dróg jako pojazdy użytkowe. Podziwiać je będzie można tylko w muzeach, na starych archiwalnych fotografiach oraz miejmy nadzieję na zlotach miłośników zabytkowej motoryzacji. Samochody i inne eksponaty są prezentowane m.in. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz Muzeum Niepołomickim, z którymi Muzeum Ratownictwa współpracuje od wielu lat. Odrestaurowane pojazdy lśnią chromem i świeżym lakierem. Wydają się być gotowe wyruszyć do pracy i jak dawniej nieść pomoc potrzebującym. Kolekcja liczy ponad 20 pojazdów, jej częścią jest także śmigłowiec PZL W-3A Sokół, którego kadłub i podzespoły zostały przekazane przez TOPR w 2005 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki działaniom muzeum oraz współpracującym z nim miłośnikom, pojazdy ratownictwa nie pozostają tylko wspomnieniem, ale są bezpośrednim przykładem ówczesnej techniki oraz rozwoju służb ratowniczych. Muzeum zapewne nie poprzestanie na staraniach i miejmy nadzieję za kilka będziemy mogli oglądać jeszcze więcej ciekawych eksponatów.

 

Warto może też zastanowić się nad przekazaniem na rzecz Muzeum 1% z naszego podatku.
Lepiej aby nasze pieniądze przyczyniły się do uratowania kolejnego historycznego okazu,
a nie uzupełniły "worek bez dna" ministra finansów. To tylko jedna rubryka naszego PIT-u
 
KRS  0000297433   REGON  122588898  NIP 6793082868

Rachunek bankowy BGŻ  22203000451110000002365830

 


            Zbigniew Wilk

Polub demot.pl na Facebooku