dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
mega - francuska ciekawostka

Mega - francuska ciekawostka.

Jeżeli wydaje Wam się, że tylko na naszych drogach można spotkać dziwaczne pojazdy, warto przyjrzeć się zdjęciom tego samochodu. Auto zostało zauważone na jednej z ulic niewielkiego Szwedzkiego miasta Filipstad. W jakich okolicznościach ten Francuski samochodzik znalazł się w dosyć odległych rejonach Szwecji, trudno się domyślić, jednak warto zapewne poświęcić mu chwilę. Mega to samochód produkowany w latach 1992 - 1998 przez francuską firmę motoryzacyjną specjalizującą się w mikrosamochodach.

Auto zostało zbudowane na na podzespołach Citroena AX. Budowa modułowa pozwalała na wykonanie na tej samej płycie modeli pick-up, kombi (Mega Ranch) lub Coupe / Cabrio ( Mega Club, Mega Cabrio). Idea konstrukcji tego pojazdu zbliżona jest do starszego samochodu Citroena Mehari, znanego w naszym kraju z francuskiej serii filmów o "Żandarmie" granym przez niesamowitego Louisa de Funes. Nadwozie samochodu Mega, wykonane jest z tworzyw sztucznych. Mega produkowana była w wersji z dachem z tworzywa sztucznego lub plandeką jak w Mehari. Dach można zdemontować całkowicie pozostawiając tylko obręcz w górnej części przedniej szyby. Przednie drzwi są zdejmowane, ciekawostką jest, że pojazd zarejestrowany we Francji ma prawo jeździć bez nich. W instrukcji obsługi zawarto informację, że dla pojazdów w tej konfiguracji, nie jest zalecane przekraczanie prędkości 90 km/h.

W pierwszej generacji stosowano 2 silniki benzynowe koncernu PSA o pojemności 1360 cm3 i 1124 cm3 oraz diesel o pojemności 1360 cm3, który w nowszych modelach został zastąpiony silnikiem o pojemności 1527 cm3, oczywiście koncernu PSA. Wyprodukowano także bardzo rzadką wersję z napędem na 4 koła. Obecnie pod nazwą Mega wytwarzane są małe samochody dostawcze i transportowe, natomiast mikrosamochody produkowane są pod marką Aixam.Zbigniew Wilk