dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny





przeglądaj
Obowiązek wymiany opom

Uwaga! Od 1 listopada duża część kierowców, musi wymienić opony na zimowe. Dotyczy to ogromnej liczby kierowców, którzy będą w okresie zimowym podróżować zagranicą.

 

Obowiązek opon zimowych funkcjonuje w wielu państwach Europy. Jak co roku, synoptycy straszą niskimi temperaturami i opadami śniegu. Na stronach internetowych wielu serwisów pojawiają się nieprawdziwe informacje o obowiązkowej wymianie i karach, jakie grożą za zignorowanie "nowych przepisów".

 

Jednak w Polsce ustawowy obowiązek wymiany opon letnich na zimowe nie wszedł w życie. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, pod warunkiem, że ich bieżnik ma minimum 1,6 mm. Inną kwestią jest fakt, jak opona z bieżnikiem wysokości 1,6 mm, sprawdzi się w warunkach zimowych. Tutaj ustawodawca pozostawił decyzję kierowcom ufając ich rozsądkowi.

 

Dyskusje na temat obowiązku zmiany opon trwają od lat, w Polsce na razie nie ma przepisów nakładających na kierowców obowiązku korzystania z opon zimowych, jednak wielu użytkowników aut, docenia zalety opon zimowych. Natomiast w innych krajach Europy unormowania bywają znacznie bardziej rygorystyczne. Niekiedy wymóg stosowania zimówek jest warunkowy, np. są one wymagane tylko w sytuacji, gdy panują rzeczywiście warunki, to jednak w przypadku wyjazdów za granicę taki przepis i tak oznacza konieczność zastosowania w samochodzie opon dostosowanych do sezonu.

Opony całoroczne noszące symbol 3PMSF (płatek śniegu na tle trzech szczytów), są traktowane w całej Europie jak zimowe. W niektórych krajach wystarczą opony z symbolem M+S (ang. mud and snow – błoto i śnieg). Jeżeli wybierasz się więc do któregoś z najbliższych sąsiadów Polski pamiętaj:

Czechy
Od 1 listopada do 31 marca wprowadzony jest obowiązek korzystania w warunkach zimowych z opon zimowych lub całorocznych. jeżeli temperatura spadnie poniżej 4°C, droga jest zaśnieżona lub oblodzona, nie wolno korzystać z ogumienia letniego.

Finlandia
Opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do końca marca, poza Laponią, gdzie nakaz ten obowiązuje od połowy października do końca kwietnia, a obowiązek ten dotyczy także przyczep hamowanych. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.

Litwa
Opony zimowe są obowiązkowe od 10 listopada do 1 kwietnia.

Niemcy
W Niemczech obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych w sytuacji, gdy na drogach panują rzeczywiste warunki zimowe. W przypadku Niemiec nie jest to określone żadnymi datami, tym samym gdyby w lipcu spadł śnieg, należy korzystać z opon zimowych. Od stycznia 2018 roku opony całoroczne używane zimą muszą mieć oznaczenie 3PMSF, samo oznaczenie „M+S” na takich oponach nie jest wystarczające. Uwaga! Uregulowanie to dotyczy w okresie przejściowym opon wyprodukowanych po tej dacie, wcześniej wyprodukowane opony całoroczne bez właściwego oznaczenia mogą być używane do 2024 roku.

Norwegia
W przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony nie ma nakazu korzystania z opon zimowych, ale jeśli na drogach panują warunki zimowe, to auta z oponami letnimi powinny być wyposażone w łańcuchy.

Szwecja
Od 1 grudnia do końca marca w warunkach zimowych obowiązuje nakaz stosowania ogumienia zimowego lub całorocznego, minimalna głębokość bieżnika opon zimą to 3 mm. Przepisy te dotyczą również przyczep.

Słowacja
Obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych, jeśli panują zimowe warunki na drogach.

Ukraina
U naszego wschodniego sąsiada, jest obowiązek jazdy na oponach zimowych od listopada do końca marca.