dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny





przeglądaj
stalowa lina wyciagarki

Stalowa lina wyciągarki

 


 

Producenci wyciągarek w większość przypadków dostarczają urządzenie wraz z liną, której grubość zależy od mocy wyciągarki i wytrzymałości zalecanej przez producenta. Najtańsza i najczęściej stosowana jest lina stalowa, która jest jednak dosyć ciężka i wymaga precyzji podczas nawijania.

 

 

 

 

 

 

Stosowana w wyciągarkach lina stalowa jest atestowaną linką wytrzymałościową z rdzeniem stalowym. Ilość splotów zależy od rodzaju i producenta. Lina stalowa jest narzędziem do pracy w ciężkim terenie. Jest odporna na przecięcia i przetarcia, można z powodzeniem stosować ją na skałach, drzewach czy z kilkoma zbloczami, co w przypadku liny syntetycznej jest ryzykowne i może doprowadzić do zerwania. Istotną kwestią w przypadku liny stalowej jest właściwe nawinięcie jej na bęben. Przy nowych wyciągarkach, linka nawinięta jest prawidłowo, jednak przy wymianie liny na nową lub w trakcie używania warto zwracać uwagę na jej prawidłowe nawinięcie. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia, a także gwarantuje prawidłowe rozwijanie przy kolejnej pracy. Zasad i reguł dotyczących obsługi wyciągarki z liną stalową jest bardzo wiele, jedną z nich jest kontrola liny podczas nawijania na bęben i niedopuszczenie do krzyżowania się, co może zakończyć się jej zaklinowaniem pomiędzy prowadnicami, unieruchomieniem wyciągarki i uszkodzeniem liny.

 

 

 

 

 

 

Lina stalowa użytkowana dłuższy okres czasu może mieć uszkodzenia wynikające z pęknięć zwojów. Uszkodzoną w ten sposób linę należy bezwzględnie wymienić. W ten sposób osłabiona linka może zerwać się podczas wciągania pod obciążeniem i stanowić poważne zagrożenie dla będących w jej zasięgu. Ponadto, łatwo może skaleczyć operatora, dlatego do pracy przy linie (zwłaszcza stalowej) warto używać rękawiczek, najlepiej skórzanych (dostępne w każdym sklepie BHP). Nie wspominając już o tym, że osłabiona lina, zapewne zerwie się w chwili kiedy będzie najbardziej potrzebna.

 

 

 

 

Lina stalowa powinna być konserwowana aby pracowała miękko i łatwo się nawijała, do tego celu można użyć oleju silnikowego. Odpowiednia konserwacja zapewnia jej także dłuższą żywotność. Zanim wyruszymy w teren, warto nauczyć się obsługi wyciągarki oraz jej liny, tak aby nie było to nowością w chwili kiedy trzeba będzie z niej skorzystać.

 

 

 



Zbigniew Wilk