dziś jest:


Newsletter
Zapisz się na darmowy newsletter:

Dział informacyjny

przeglądaj
Ukraińskie drogi na Euro 2012

Ukraińskie drogi na EURO 2012 – kilka rad dla kibiców

Jak wszyscy wiemy Polska wraz z Ukrainą w 2012 roku organizuje Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nasze kraje będą miały zaszczyt gościć sławy futbolu, oficjeli oraz fanów z całego świata! I tu pojawia się problem! Na Ukrainie, tak jak i w Polsce największą bolączką jest infrastruktura drogowa. Stan Ukraińskich dróg odbiega daleko od Europejskich standardów, a jak przyznał wicepremier Borys Kołesnikow nowych nie uda się na czas zbudować.
W planie jest wymiana łącznie około 1200 km nawierzchni na różnych odcinkach dróg pomiędzy miastami w których rozgrywane będą mecze.

UEFA nie stawia organizatorom dużych uwarunkowań w kwestii dróg więc nie należy się spodziewać zmian na lepsze. Ukraińcy zakładają, że większość kibiców zdecyduje się wybrać zamiast samochodu samolot. W Kijowie powstał nowy terminal i prowadzone są prace remontowy na płytach lotniska oraz starym terminalu, ruszyła modernizacja lotniska we Lwowie, w Doniecku powstaje port lotniczy, który może obsłużyć ponad 3000 pasażerów na godzinę, a Charków ma nowy terminal już od 2010 roku.
 

Obecnie remontowany jest stary, a na czas trwania mistrzostw powstanie kolejny – tymczasowy. Co zatem z tymi, którzy zdecydują się na  podróż samochodem?Przed taką podróżą należy dobrze się przygotować i dokładnie sprawdzić samochód. Pierwszą przeszkodą jest granica polsko-ukraińska pamiętać należy, że aby przekroczyć granicę nie

wystarczy Dowód Osobisty, należy posiadać paszport. W przypadku przekraczania granicy samochodem, niezbędny jest dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, w przypadku gdy nie my jesteśmy właścicielem pojazdu, a nie podróżuje z nami właściciel, aby wjechać na teren Ukrainy konieczne będzie notarialne upoważnienie dla kierowcy  od właściciela pojazdu którym się podróżuje.

Pamiętać należy także o ubezpieczeniu, część naszych ubezpieczycieli, wystawia bezpłatnie polisę ZIELONA KARTA dla swoich klientów, jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości koniecznie należy ją wykupić. Kolejną sprawą o której warto pamiętać, to aktualizaja map w naszej nawigacji, nie zaszkodzi także zakupić zwykłą mapę drukowaną, lub atlas drogowy Ukrainy, może okazać się bardziej przydatny niż nawigacja.

Na Ukrainie dozwolona ilość alkoholu we krwi w przypadku kierujących pojazdami wynosi 0,0‰, kierujący  nie mają obowiązku używania świateł w dzień, taki obowiązek mają tylko auta przewożące ładunki niebezpieczne i pojazdy wojskowe. Przed wyjazdem dobrze byłoby zapewnić sobie nocleg. Po długiej podróży ciężko jest szukać noclegu warto to wiedzieć wcześniej. Zwłaszcza, że baza noclegowa może okazać się piętą Achillesową Ukrainy, kiedy koniczne będzie zakwaterowanie tylu kibiców ilu planuje przyjechać.

Pamiętać warto także, o tym aby posiadać przy sobie gotówkę. Walutą obowiązującą na Ukrainie jest Hrywna Ukraińska, jednak posiadanie Euro, czy USD może okazać się przydatne w wielu trudnych sytuacjach na drodze. Paliwa na Ukrainie są o wiele tańsze niż w naszym kraju, więc nie pozostaje nam nic innego niż przyjemność zatankowania do pełna i ruszenia w dalszą drogę na wschód.

Stadiony Donbas Arena w Doniecku i Metalista w Charkowie są już przystosowane do norm UEFA, dwa pozostałe czyli stadion we Lwowie oraz Stadion Olimpijski w Kijowie są nadal w budowie, jednak wszystko wskazuje na to, że uda się je dokończyć do końca 2011 roku. Możemy być spokojni o jedno! Stadiony na Ukrainie będą przygotowanie na czas, a mecze na nich organizowane zostaną w naszej pamięci na lata!

  Z.W.

Polub demot.pl na Facebooku